Pilskalnu sasaukšana Neretas novadā

 

Mūsu ceļojums Sēlijas pilskalnu – Stupeļu un Strobuku – kopā sasaukšanā.

Strobuku pilskalns

Strobuku pilskalns

Lai daudzinātu Baltu vienības dienu, iedzīvotāji Latvijā, Lietuvā un visā pasaulē 22. septembrī iesaistījās Baltu Vienības uguns sasaukšanā un aizdedzināja ugunskurus pilskalnos, svētkalnos un citās ar baltu vēsturi saistītās vietās. Mēs, neretieši, atsaucāmies Sēļu kluba aicinājumam šogad Baltu vienības dienu godinot sasaukt kopā Sēlijas pilskalnus.

Neretas novadā 2015.gada 22.septembra pievakarē (plkst.1600) neliela grupiņa interesentu – Neretas novada domes Izglītības un kultūras nodaļas vadītāja Žanna Miezīte, Neretas novada bibliotēku speciāliste Regīna Kviese, Agnese Rutka, mūzikas skolotāja Sintija Leimane un viņas divus gadus vecais dēliņš Miķelis un Lidija Ozoliņa apceļoja un apskatīja divus pilskalnus – Viesītes novadā Rites pagastā esošo Stupeļu pilskalnu un Neretas novadā Pilskalnes pagastā – Strobuku pilskalnu. Abi šie pilskalni sevī glabā vēsturiskas liecības par 9. – 13. gs. notikumiem un cilvēkiem.

Stupeļu pilskalns ir viens no Sēlijas lielākajiem pilskalniem. Uzkāpjot tā pakājē, uz leju paveras vietām stāvākas, vietām lēzenākas nogāzes. Pilskalns ir diezgan apaudzis ar kokiem un krūmiem, bet vēl joprojām pie tā lepni “guļ” neliels akmens ar uzrakstu “Stupeļu pilskalns.” Pavisam netālu aiz pilskalna slēpjas vēl kāds akmens, bet tā izmēri ir krietni vien lielāki un varenāki. Tā garums ir 6,80 m, platums 4,90 m, augstums 2,75 m, apkārtmērs 20,70 m. Uzkāpjot uz šī akmens, pasākuma dalībnieki kopīgi nodziedāja latviešu tautasdziesmas, pieskandinot laukus un mežu. Neizpalika arī neparastu meža velšu atrašana – sēnes, kuras bija saaugušas viena uz otras.

Stupeļu pilskalna lielais akmens

Stupeļu pilskalna lielais akmens

Spriežam, ka uz Stupeļu pilskalna mūsuprāt lielākā akmens varētu pat danci uzgriezt. Tā garums ir 6,80 m, platums 4,90 m, augstums 2,75 m, apkārtmērs 20,70 m. Taču vakars tuvojas un mums jādodas uz nākamo – Strobuku pilskalnu.

Stupeļu pilskalnā esam pavadījuši gandrīz divas stundas. Tagad jāsteidzas, jo Pilskalnes Strobuku pilskalnā paredzēts kurināt ugunskuru un cept desiņas. Ceram, ka tur mums pievienosies arī vairāki pilskalnieši, jo Pilskalnes pagasta pārvalde parūpējusies par ugunskuru un malku tam. Izpļāvuši laukumu pilskalna pakājē gan ugunskuram, gan mūsu aktivitātēm. Savukārt es izsūtīju aicinājumus uz pasākumu visiem saviem draugiem portālā Draugiem.lv un arī uz visām man pieejamām e-pasta adresēm. Bet Neretas novada sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Rutka aicinājumu piedalīties pasākumā ievietoja Neretas novada mājas lapā.

Ceļojuma apraksta un foto autore Lidija Ozoliņa

Atbildēt