Viesīte

afiša 2 – Stendera sala

Vecā Stendera dārgumu sala

Koncerts “Dziesmotā diena Saukā”

1.jūnijā plkst. 13.00 komponista Arvīda Žilinska dzimtajās mājās “Lejas Arendzāni” Saukas pagastā, Viesītes novadā notiks koncerts “Dziesmotā diena Saukā”.

Koncertā komponista sirsnīgās dziesmas, tēlainos skaņdarbus klavierēm, kora dziesmas un skaņdarbus, kas rakstīti solo instrumentiem, atskaņos Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas koris, solisti un viņu pedagogi.

  1. gadā, kad komponists A. Žilinskis svinēja savu 70. dzimšanas dienu un 50 darba gadu jubileju, tika domāts, kā to atzīmēt. Radās ideja par koncertu, kas notiktu Saukā, netālu no dzimtajām mājām.
    1975. gada 8. jūnijā Saukas estrādē, Būku silā notika pirmais koncerts “Skanošās dienas Saukā”. Ikgadējie koncerti kļuva par savdabīgu radošo darbu atskaiti novadniekiem un “mazajiem Dziesmu svētkiem”, kas pulcēja korus un solistus no visas Latvijas.

No 2000. gada, komponista 95. dzimšanas dienas, koncerts tiek organizēts kā salona pasākums komponista dzimtajās mājās un ir ieguvis citu nosaukumu ˗ “Dziesmotā diena Saukā”, kur muzicē Latvijas Nacionālās operas solisti, Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti, mūzikas skolu audzēkņi un pašdarbnieki.

Komponista dēls Valts Arvīds Žilinskis joprojām uztur māju tieši tādu, kādā dzīvoja un strādāja komponists. Viņš ar lielu sirsnību un mīlestību atceras savu tēvu un to, cik mīļas un daiļradei nozīmīgas ir bijušas dzimtās mājas Saukā: “Te 1905. gadā dzimis tēvs. Šeit vadīti viņa bērnības gadi. Arī vēlāk, no studijām brīvajos vasaras mēnešos, viņš varēja palīdzēt vecākiem lauku darbos, kā arī uz tēva sarūpētajām “tāfelklavierām” gatavoties nākamajam mācību gadam. Liktenis bija lēmis, ka tēvam bija iespēja visa mūža garumā atgriezties savās dzimtajās mājās. Īpaši nozīmīgi bija šeit pavadītie mūža pēdējie divdesmit gadi. Jebkurā no darba vai koncertiem brīvajā laikā tēvs vēlējās doties uz “Arendzāniem”. Tieši šeit visizteiktāk raisījās viņa radošais darbs. Apkārtnes dabas skaistuma ieskautajās mājas lielajā, gaišajā istabā ir tapuši nozīmīgākie skaņdarbi.” Komponista dēls priecājas, ka koncerta tradīcija tiek turpināta, un jo īpaši par to, ka jaunieši, mūzikas skolu audzēkņi iepazīst A. Žilinska bagātīgo muzikālo mantojumu un vietu, kas iedvesmojusi komponistu radīt solo, kora dziesmas, klavierkoncertus, operas, operetes un baletus.